niedziela, 24 lutego 2013

Seriale. Przewodnik Krytyki Politycznej

O ile telewizja traci swą widownię, a coraz więcej osób świadomie rezygnuje z posiadania mebla - telewizora, o tyle telewizyjne produkcje serialowe w ostatnich latach "rządzą" dyskusjami wśród znajomych i tworzą nową jakość w kulturze masowej. Niektórym zabierają cenny czas, dla innych są całym światem, dostarczają rozrywki, powielają stereotypy, tworzą wspólnoty. Autorzy Przewodnika analizują ten fenomen, głównie na podstawie produkcji amerykańskich i angielskich.
Jak zmieniały się bohaterki Seksu w wielkim mieście? Czego pragnęły za czasów prezydentury Clintona, jak zmieniły się ich ideały życiowe, gdy w Białym Domu pojawił się Bush Jr.? Jak to możliwe, że Polacy wierzą w zapłodnienie in-vitro w czasie rutynowego badania ginekologicznego bohaterki serialu Majka? Czym jest mit Świętej Rodziny w TVN-owskich produkcjach? O co walczą twórcy South Parku i po co? Autorzy Przewodnika analizują wiele tytułów, wśród nich postawy przeróżnych serialowych postaci, których twórcy chcą dziś coś przekazać i zabrać głos w dyskusji. Współczesne produkcje są bowiem wysokiej jakości, scenarzyści zastawiają na widzów wiele pułapek, wymagając od nich uwagi i skupienia, dużych umiejętności odczytywania historii. 

Seriale intrygują, wciągają i zmuszają do myślenia, także krytycznego. Niedawne badania amerykańskich politologów dowiodły chociażby, że widownia nowych seriali i sitcomów wyraża większe poparcie dla praw kobiet. Twórcy seriali są często o wiele bardziej odważni niż reżyserzy kinowych hitów.     

Dziś nie sposób przejść obok nich obojętnie, Przewodnik odkrywa ciekawe interpretacje. Warto się z nimi zapoznać, ta sfera dzisiejszej popkultury rozwija się i nabiera znaczenia.

Ocena 4/5

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz